Ne Kadar Doğal

Değerlerimiz

Değerlerimiz

Doğallık Standardı

İnsanların %78′i Doğal Kişisel Bakım Ürünlerinin belli standartlara göre düzenlendiğine, %97′si ise bu şekilde düzenlenmesi gerektiğine inanıyor*.

Ama maalesef gerçek bu şekilde değil.

“Doğallık” tanımı net olarak yapılmadan, ürünlerin gerçekten iddia ettiği ürün olup olmadığını anlamanın imkanı yoktur. Ama artık “doğallık” tüm Kişisel Bakım Ürünleri Endüstrisinde aynı anlama geliyor.

Doğallık Standardı Nedir?

Gerçekten doğal olan ürünleri anlayabilmeniz ve bu sayede kendi iyiliğiniz için kullanabilmeniz için Burt’s Bees, Doğal Ürünler Birliği ve diğer lider doğal kişisel bakım şirketleri ile çalışarak, kişisel bakım ürünleri için Doğallık Standartları’nın geliştirilmesinde rol almıştır.

Bu standartlar, hangi içeriğin doğal olup olmadığına ve ürünlerin gerçekten “doğal” olarak adlandırılıp adlandırılamayacağına karar veren kriterlerden oluşur. Bu standartlara göre “doğal” ibaresi içeren ürünler aşağıdaki kriterlere uymak zorundadır.

  • Doğal: “Doğal” ibaresi bulunduran ürünler doğal içeriklerden oluşmalı ve içeriğin doğallığını ve saflığını bozmayacak şekilde üretilmelidir.
  • Güvenlik: “Doğal” ibaresi bulunduran ürünler insan sağlığına zarar verme riski veya şüphesi taşıyan hiçbir içerik içermemelidir.
  • Sorumluluk: “Doğal” ibaresi bulunduran ürünler geliştirilirken hayvanlar üzerinde test edilmemelidir.
  • Sürdürülebilirlik: “Doğal” ibaresi bulunduran ürünler geri dönüştürülebilir içerikler içermeli ve çevre dostu ambalajlara sahip olmalıdır.

Sonuç olarak, kişisel bakım ürünleri için Doğallık Standartları, “doğallığın” ne olup ne olmadığını net bir şekilde açıklamayı hedefler. tüm kozmetik ve kişisel bakım ürünleri ise FDA tarafından belirlenmiş ve kontrol edilen standartlara uymak zorundadır.

Peki bu ne demek?

1 Mayıs 2008 tarihi itibariyle Kişisel Bakım Ürünleri Doğallık Standartları’na göre, “doğal” ibaresi bulunduran tüm ürünlerin içeriği en az %95 oranında doğal olmalı ve sadece bu standartların izin verdiği ve insan sağlığına zarar vermeyen sentetik ürünler içermelidir.

Bu standarda göre şirketler içerikleri konusunda tamamen şeffaf ve dürüst olmalıdır. Ayrıca geri dönüşümlü materyal kullanımını artırmalı, ürün ambalajlarını olabildiğince en yüksek geri dönüşümlü materyallerden üretmeliler. Son olarak içerikler ve ürünler asla hayvanlar üzerinde test edilmemelidir.

Gerçekten doğal ürünleri nasıl tespit edebilirsiniz?

Gerçekten doğal bir ürünü anlamanız ve ayırdedebilmeniz için temel unsur Kişisel Bakım Ürünleri için Doğallık Standardı’dır.

Bu ürünleri kolayca ayırdedebilmeniz için bu standartlara uyan ürünler üzerinde Doğallık Damgası bulunmaktadır. Bu damgayı gördüğünüz tüm ürünlerin gerçekten doğal olduğuna emin olabilirsiniz. Burt’s Bees ürünlerinin üzerinde de bu damgayı görebilirsiniz.

*Bu istatistik Doğallık Standardı’na ihtiyacı belirlemek adına, bir Yankelovich Partners Inc.’ın bir departmanı olan TSC tarafından yapılmış bir anketin sonucudur.