Etiketleri Doğru Okumak

Değerlerimiz

Değerlerimiz

Etiketleri Okuyun!

Hepimiz vücudumuz için en iyisini yapmayı isteriz, buna cildimize sürdüğümüz ve vücudumuza temas eden ürünlerin doğal olduğundan emin olmak da dahildir. Ama bazen ürünlerin gerçekten doğal olup olmadığını anlamak o kadar da kolay olmaz. Bu yüzden, tıpkı yiyecekler için yaptığınız gibi kişisel bakım ürünlerinizin üzerindeki etiketleri de okumanızı tavsiye ediyoruz. Bir etiket uzmanı olmanız için hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiği konusunda işte size birkaç ipucu!

Ürünler “Tamamen Doğal” mı, yoksa “%100 Doğal” mı olduğunu iddia ediyor?

Read Your Labels

“Tamamer Doğal” ya da “%100 Doğal” olduğunu iddia eden bir ürün gerçekten öyle olmayabilir. Ürünlerin üzerinde doğallık oranını belirten bir cümle olup olmadığına bakın! Eğer bir doğallık yüzdesi bulunmuyorsa ürünün üzerinde bulunan tüketici danışma hattıyla iletişime geçin. “Doğallığı” nasıl tanımladıklarını ve ürünlerindeki doğallık yüzdelerini sorgulayın.

Doğal bir içerik içermek Doğal olmak demek değildir.

Bir ürünün içeriğindeki doğal bir madde o ürünü doğal yapmaz. Bu yüzden kişisel bakım ürünlerinin üzerindeki etiketleri ve içerikleri okumanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle içeriklerin sırası çok önemlidir – örneğin Salatalık Özü İçeren Vücut Losyonunun içerik etiketinde yazan son şey Salatalık Özü ise losyonunuzun pek de doğal olmama ihtimali yüksek!

Doğal bir ürünün içermemesi gerekenler

Bazı içerikler ürünlerinizin doğal olmadığının en büyük kanıtıdır. “Doğal” ibaresi taşıyan ürünlerin içeriğinde asla bulunmaması gereken maddelerden bazıları şunlardır: Sulfatlar (Sodium Lauryl/Laureth Sulfate), Parabenler (Methyl-, Propyl-, Ethyl-, Butyl-), Petrokimyasallar (petrolatum, mineral yağlar, parafin), Kimyasal Koruyucular (Oxybenzone/Avobenzone) ve Ftalatlar. Burt’s Bees ürünlerinde asla Sulfat, Paraben, Ftalat veya Petrokimyasallar bulmayacaksınız.

Doğal” ve “Bitkisel” olarak adlandırılan ürünler konusunda temkinli olun.

Şu anda, sadece bir ürünün nasıl kullanılabileceği ile ilgili düzenlemeler varken nasıl adlandırılacağı ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. “Doğal”, “Bitkisel” ve hatta “Organik” olarak adlandırılan ürünler her zaman doğal içerikler içermeyebilir. Bu yüzden “Doğal” olarak adlandırılan ürünlerin gerçekten doğal olduğundan emin olmak için Kişisel Bakım Ürünleri için Doğallık Standartları’na uygunluğunu kontrol edebilirsiniz.

“Doğadan İlham Alan” ve “Doğal İçerikli” ne demek?

“Doğadan İlham Alan”, “Doğal İçerikli” ya da “Doğal İçeriklerle Yapılmıştır.” gibi ifadelere dikkat edin. Bu ifadeler, ürünün gerçekten yüksek oranlarda doğal ya da organik bileşenler içerdiğini garanti etmez. Hatta bu ürünlerde doğal içeriklerin sentetik karşılıkları bile kullanılmış olabilir.

“Organik” sertifikalı ürünlerin de etiketlerini dikkatlice okumak gerekir.

Bir ürünün organiklik sertifikası alabilmesi için tamamen organik içeriklere sahip olması gerekmez. Şu andaki “organiklik” standartlarına göre bir ürünün %70 oranında organik içerik içermesi yeterlidir-geri kalan içerikler ile ilgili ise herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Doğal kişisel bakım ürünlerinin sadece küçük bir alt kümesi organiktir ve Doğallık Standartları’na uygun şekilde üretilmiş ya da bu standarda uygun içerikler içermektedir.FDA tarafından yapılan Organiklik tanımını ve USDA Damgası için gerekli olan koşulları okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, içeriklerin yanındaki asteriksin (*) açıklamasını mutlaka okuyun, bu içerik organik ürünlerin içeriğindeki tek organik etken madde olabilir.

Rubus Ideaus (Ahududu) Yağı ve faydaları

Uzun ve kulağa bilimselmiş gibi gelen bir içerik aslında bir kimyasal değildir. FDA kuralları içeriklerin hem Latincesini hem de bilimsel isminin birarada kullanılmasını gerektirir. Bu da doğal ahududu yağının bile Rubus Ideaus olarak etiketlerin üzerine yazılmasını gerektirir. İçeriklerin bilimsel isimleri için şu websitesini inceleyebilirsiniz: www.cosmeticdatabase.com.

Herhangi bir kurumdan alınmamış olan damgalarla ilgili temkinli olun.

Bu durum sizin, belli standartlara uymadığı halde öyleymiş gibi gösterilmeye çalışılan ürünler hakkında yanılgıya düşmenize neden olabilir. Doğal Ürünler Birliği sayesinde, artık gerçek doğal ürünleri Doğallık Damgası ile ayırt edebilirsiniz.